16 травня у Києві в флагманському магазині «КнигоЛенд» відбулася церемонія нагородження переможців книжкової премії KBU Awards 2024. Премія щорічно відзначає найкращі українські нон-фікшн видання. Цьогоріч журі обрало переможців у п’яти номінаціях серед 29 книг, що увійшли до короткого списку, а також вручило 7 спеціальних відзнак.
Переможці KBU Awards 2024

Номінація «Особистісний розвиток»
«Не музи, а м’язи. 50 вправ із творчопису»
Марія Титаренко та видавництво «Лабораторія»
Практичний посібник із креативного письма. 50 вправ для тих, хто хоче розвивати письменницькі навички та знаходити власний стиль.
Марія Титаренко — письменниця, журналістка, викладачка УКУ, стипендіатка Фулбрайта, переможниця численних конкурсів.

Номінація «Історія України»
Серія «Навігатор з історії України»
науковий керівник Ярослав Грицак, колектив авторів та видавництво «Портал»
Чотири книги: «Русь», «Світові війни», «Повоєнний СРСР» та «Сучасність». Історія України подана зрозуміло, глибоко й з психологічним коментарем.
Ярослав Грицак — історик, професор УКУ, автор численних наукових праць.

Номінація «Російсько-українська війна»
«Російська війна проти України. Як нарешті розірвати чотирьохсотрічне замкнене коло»
Володимир Горбулін, Валентин Бадрак та видавництво «Брайт Букс»
Аналітика війни 2022–2024 рр., огляд її причин, наслідків і впливу на нову архітектуру безпеки.
Володимир Горбулін — стратег, академік, колишній секретар РНБО.
Валентин Бадрак — публіцист, директор Центру досліджень армії, автор книг про безпеку.

Номінація «Розвиток бізнесу»
«Як непрофакапити проєкт»
Олексій Просніцький та видавництво «Наш Формат»
Практичний посібник з управління проєктами в українських реаліях з гумором і прикладами з життя.
Олексій Просніцький — консультант з управління проєктами, співзасновник LEO Consulting і школи PRO PM.

Номінація «Національна ідентичність»
«Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга» Орися Демська та видавництво «Віват»
Про розвиток української мови, боротьбу з лінгвоцидом, мовну політику і стратегію.
Орися Демська — мовознавиця, докторка філології, колишня голова Нацкомісії зі стандартів державної мови.
Спеціальні відзнаки KBU Awards 2024
- Від KBU Awards — Видавництво «Колесо Життя» — за видання лекцій Ігоря Козловського «Людина на перехресті» — За внесок у формування української ідентичності.
- Від KBU Awards — Видавництво «Дух і Літера» — за книгу Ігоря Козловського «Гідність — це правдивість» — За внесок у формування української ідентичності.
- Від Family Business Network Ukraine — Книга «Стартапи добра», колектив авторів, Видавництво Старого Лева — За поширення ідей підприємництва та сімейного бізнесу.
- Від KBU Awards — Ілона Замоцна, видавництво «Віхола» — За внесок у розвиток українського нон-фікшну.
- Від Kniga.biz.ua — Юлія Орлова, видавництво «Vivat» — За плідну співпрацю з українськими авторами у 2024 році.
- Від KBU Awards — Наталя Заверуха, видавництво «Фабула» — За майстерність викладу у книзі про бізнес-процеси.
- Від KBU Awards та Work.ua — команді з підготовки нових видань Ігоря Козловського — За внесок у формування української ідентичності.
Церемонія нагородження
Церемонія нагородження премії KBU Awards 2024 відбулася у флагманському магазині мережі «КнигоЛенд», який відкрився восени 2024 року в центрі Києва як простір для соціально значущих тем та культурної програми. Офіційна частина стартувала о 18:00, а відкрила її о 17:30 музична імпровізація «Джаз на Балконі» у виконанні Романа Коляди — «золотого голосу» Українського радіо, відомого телеведучого, поета, композитора та піаніста-імпровізатора.
Після вручення нагород гості мали змогу насолодитися вишуканими винами українського виробництва від Big Wines. А переможці премії отримали ексклюзивні подарунки з легендарної колекції «Вино Марчука».
На церемонії були присутні автори-номінанти, українські видавці, книжкові блогери, журналісти та представники культурної спільноти. Серед гостей: Ірина Білоцерковська, Віктор Круглов, Ганна Скоріна, Юлія Тичківська, Георгій Коваленко, Тетяна Кіпіані, Олена Мокренчук, Лариса Мудрак, Володимир Поперешнюк, Дмитро Джеджула, Андрій Длігач, Орися Демська, Олексій Просніцький, Наталія Заверуха, Іван Форманюк та багато інших видатних діячів культури, мистецтва, бізнесу та громадського сектору.
До складу журі премії увійшли письменники, видавці, громадські діячі та підприємці, зокрема: письменниця Тамара Горіха Зерня, виконавча директорка Aspen Institute Kyiv Юлія Тичківська, співзасновник «Нової Пошти» Володимир Поперешнюк, керівниця українського офісу Google Тетяна Лукинюк, український фінансист і представник у МВФ Владислав Рашкован, філософ і священик Георгій Коваленко, CEO FBN Ukraine Лариса Мудрак та інші. Усіх їх об’єднує спільна риса — вони самі багато читають і активно пропагують читання.
Партнери премії: Український інститут книги, «Нова пошта», МІМ, СУП, Work.Ua, FBN, Бібліотечна країна, Корпорація «RNK-Ranok». А також – видавництва Віват, Портал, Колесо життя, Брайт Букс, Віхола, КСД, Лабораторія, Фоліо, Наш Формат, BookChef, Книголав, Комубук, Фабула, Yakaboo Publishing.
Постійним партнером премії є головне дитяче видавництво країни — «Ранок».
Про премію KBU Awards
Премія KBU Awards була заснована в 2020 році з метою популяризувати якісний український нон-фікшн, що допомагає краще розуміти світ, себе й українську реальність.
Засновники премії — Дмитро Лаппо та Kniga.biz.ua, директорка УІК Олександра Коваль, ресторатор Максим Храмов.
Перше нагородження відбулося в 2021 році. Спочатку премія мала дві номінації: «Найкраща книга про розвиток бізнесу» та «Найкраща книга для особистісного зростання». Окремо проводилося інтернет-голосування «Вибір читачів»: на порталі інформаційного партнера MC.today – читачі віддали 14 129 голосів.
Через початок повномасштабної війни наступне нагородження відбулося в 2023 році. За цей час українські автори видали понад 150 нон-фікшн книг. Враховуючи нові реалії, премія отримала 5 номінацій: Бізнес, Особистісний розвиток, Історія, Ідентичність та Війна.
До Довгого списку KBU Awards 2024 увійшло трохи більше 120 книг, відібраних із понад 300 виданих нон-фікшн видань. Короткий список склали 29 книг.
З 2024 року організацією та проведенням премії офіційно займається громадська організація «Платформа “Книжкове зерня”».
Контакти для ЗМІ:
Оргсекретар премії Наталія Кучер +380 97 391 6121